Druhá polovina léta - čas divizen

Pokud patříte mezi milovníky bylinek, určitě vás potěší, že v Kamýckém Hájemství roste mnoho divizen velkokvětých. Jejich nádherné žluté květy se rozevírají začátkem července a rostou zde opravdu všude - na stráních, loukách i na přehradě.

Diviznové květy jsou vynikající do čaje a lze z něj připravit i vynikající diviznový sirup. Čaj z divizny se musí pečlivě cedit, protože květy obsahují jemné chloupky dráždící hrtan. Přírodní mast z divizny je výborným pomocníkem při hemeroidech. Vyrábí se nejčastěji z přírodního sádla, ve kterém se macerují květy divizny. Již od antiky se diviznovými listy potíraly tváře, aby se dosáhlo "přirozeného ruměnce". Žlutou barvou květů se barvily také vlasy, což měly v oblibě zvláště starší Římanky. A zajímavé je také to, že v jižní Evropě se z chloupků divizen vyráběly knoty.


Diviznový sirup

Potřebujeme: asi 400 ks diviznových květů, 1 kg cukru (krystal nebo krupice)

Do čisté suché sklenice nasypeme žluté květy divizny, které zasypeme cukrem. Množství cukru je takové, aby květy byly cukrem dobře prosypané, a tak mohl vznikat výluh z divizny. Výluh poznáme podle změny barvy cukru (tmavě hnědá). Květy necháme dva až tři dny v temnu a plátnem zakryté louhovat. Promíchat během louhování diviznu je žádoucí alespoň dvakrát, ovšem vše děláme s vyvařenou vařečkou. Po několika dnech přecedíme obsah přes plátýnko (gázu), abychom se zbavili pichlavých chloupků z květů a případně také zbloudilého hmyzu.

Sirup přecezený přes plátno pak přelijeme do čistých a suchých skleniček a dobře uzavřeme. Diviznový sirup je třeba sklaadovat v temnu a suchu, například ve sklepě nebo komoře.

Sirup vám výborně poslouží jako lék proti kašli, bronchitidě, zahlenění, rýmě, nachlazení i zánětech v dutině ústní. Většinou se podává dětem i dospělým třikrát denně lžička nebo lžíce sirupu. Za podzimních a zimních večerů přijde vhod osladit si sirupem čaj.